Kniha sem, kniha tam

25. června 2015 v 17:38 | Rena |  Challenges/tagy
Krásný den!

Už delší dobu uvažuju, že by to chtělo zase nějaký článek o knihách. Teda... články o knihách. A Book tag je na začátek toho všeho jako stvořený. Netřeba nějakého velkého úvodu, prostě jdeme na to.

https://41.media.tumblr.com/30bc1ce72adc62a4c2a901669cbcf10f/tumblr_nqi3uhV7cW1upshdfo1_500.jpg
1. Existuje nějaké tvé oblíbené místo na čtení?
Asi ani ne. I když možná mám pár takových míst... třeba v šalině, v hodinách dějepisu, nebo na chatrči a Chorvatsku. Nebo u babičky na posteli. Takže jo, asi existují.

2. Záložka, nebo náhodný kus papíru?
Všechno! Záložka, papír, kapesník, ponožka, sešit, jiná kniha, peřina, mobil, pastelka, obal od bonbónu, lžička... ehm, opravdu si to nevymýšlím.

3. Dokážeš přestat číst kdykoliv, nebo musíš dočíst stránku nebo kapitolu?
Záleží na knize a její napínavosti. Třeba u Hanger Games jsem nedokázala odtrhnout oči od čtení nikde a nikdy. U takových Horrible Histories knížek přestanu číst klidně v půlce věty, v Chrámu Matky boží v Paříži jsem musela dočíst kapitolu a u většiny anglicky napsaných knih to musí být aspoň konec odstavce. Ale neplatí, že co napínavější kniha, to lepší kniha, to rozhodně ne.

4. Jíš nebo piješ během četby?
Jako, jo, klidně. Já můžu dělat u četby skoro všechno.

5. Můžeš číst při poslouchání hudby nebo při zvuku televize?
Vzhledem k mé předchozí odpovědi je to docela jasné. :D Ale já zrovna televizi vůbec nesleduju, takže u ní nevím.

6. Čteš jednu knihu, nebo více knih najednou?
Ehem. :D Momentálně mám rozečtených přesně 7 knih, takže... asi tak. Ale já nechci! Moje ideální představa je maximálně tři! :D Ale pak přijde třeba povinná četba, knihovna, knihy od známých, knihkupectví, narozeniny, Vánoce... a je po představě.

7. Čteš dopředu nebo přeskakuješ řádky?
Samozřejmě, že ne a moc nechápu lidi, kteří všechno přeskakují. Proč?? Třeba moje mamka čte knížky asi takhle: 20 stran ze začátku, 20 od konce, 20 z prostředka, 20 dalších ze začátku, 20 dalších od konce a tak dál a dál do kola, odkud ji nějak nepřečte celou. Jako jo, je to zajímavý způsob, ale... :D Ne. Autor knihy to zamýšlel napsat takhle z nějakého důvodu. Jak bych se mohla snažit jeho osobu a dílo pochopit a užít, když bych nečetla správně...

8. Psala jsi nebo píšeš do knih?
Jo, ale jen do knih z knihovny. Třeba tam píšu něco jako: "To snad ne!", "Konečně umřel", nebo "To je tak smutný." a tak. Nebo si podtrhuju pasáže a stránky, které se mi opravdu líbí. A pak tu knihu vrátím a přemýšlím, jak se asi její další čtenář bude cítit, až tam moje poznámky objeví. :D Já vím, asi bych neměla.

9. Jakou knihu máš rozečtenou a jakou se chystáš číst?
Rozečtené najdete, když se podíváte do prava do boxu pod rubrikami. Jaké se chystám číst? Tak třeba Jámu a kyvadlo, Zabijáka, Game of Thrones, Hedvábníka, všechny knihy, které jsem si vypůjčila od jistých dvou lidí (je jich asi 6) a taky všechny mé Doctor Who knížky z Anglie. A taky všechny knihy z mého stopoložkového seznamu. Je toho vážně HODNĚ.

10. Jak nacházíš nové knihy na čtení?
Jak jsem říkala, většinou je to vypůjčení knih od mé kamarádky nebo kamaráda nebo druhé kamarádky (hmm...). Probíhá to většinou nějak takhle:
K: *donese si knihu a začne ji číst*
Já: "Co to je?"
K: *Ukáže obal*
Já: "Tak jo, až to dočteš, vezmu si to já."
A nebo najdu nějakou knihu doma, v knihovně, v obchodě, na internetu... možností je spoustu.

11. Kdy jsi začala číst?
Už odjakživa jsem milovala různé pohádky a tak, mamka mi je musela číst snad pořád. Ale sama...
Asi někdy v první třídě, kdy jsem se naučila číst jako jedna z prvních ve třídě, a tak jsem se dostala do takového čtecího kroužku. Učitelka nám dávala knihy, my jsme je přečetli a pak o nich něco napsali. Moje první kniha, kterou jsem si vybrala sama, že ji chci přečíst, byl Harry Potter. Byla jsem ve druhé třídě, doma se zrovna hojně uklízelo a moji rodiče třídili krabice s knihami. Pamatuju si, že jsem mezi nimi zahlédla tohle. Strašně mě těhdy zaujala ta obálka. Přemýšlela jsem, proč se ten kluk tak tváří, když si jenom nasazuje klobouk a proč ho sledují ty postavy vzadu. A tak jsem si tu knihu vzala. A četla a četla a četla. Moje čtecí mánie začala a pokračovala asi až do šesté třídy, kdy jsem se čtením nějak přestala. Strašně jsem se snažila zapadnout mezi ostatní a být jako oni, což se mi dodnes nedaří (ale dnes už se o to vlastně ani nesnažím). Čtení nebylo moc cool a já se ho vzdala na několik let.
Nová čtecí mánie mě opravdu popadla asi až ve třeťáku na gymnáziu. Jo, minulej rok. Protože mě hrozně začala bavit povinná četba. Protože moje milá kamaráda byla a stále je čtecí maniak, který snad přečetl všechno. Protože mě znovu začalo bavit psaní a vymýšlení příběhů. Knihy se stali opět součástí mého života a já jsem za to nesmírně ráda...

12. Jak často se podíváš na poslední stránku knihy?
Před dočtením knihy nikdy, ještě aby! Ale po dočtení se ráda vracím k mým oblíbeným částem a poslední stránka knihy k nim patří tak v 80ti procentech.

https://38.media.tumblr.com/8869df2c016bd49659ee82227eea8b94/tumblr_noz49n6vJq1uslsuwo1_400.gif

Tak to by bylo. Díky za přečtení a pěkný život. Úžasný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký druh čaje máte nejraději?

Černý 44.4% (4)
Zelený 44.4% (4)
Bílý 0% (0)
Žlutý 11.1% (1)
Kvetoucí 0% (0)
Ovocný 0% (0)
Bylinný 0% (0)
Mate 0% (0)
Pur-ehr 0% (0)
Lapacho 0% (0)
Honeybush 0% (0)
Ajurvédský 0% (0)
Jiný (jaký? :O) 0% (0)

Komentáře

1 Heaven Heaven | E-mail | Web | 26. června 2015 v 17:24 | Reagovat

Popravdě, ani by mně nenapadlo číst knihu jinak než od začátku do konce :D Taky můžu u čtení dělat několik věcí naráz a ani mně to neruší :)

2 Rena R.L.C.T.G.C. Rena R.L.C.T.G.C. | Web | 1. července 2015 v 15:51 | Reagovat

[1]: Znám spoustu lidí, co klidně přeskočí několik "nudných" stránek a jdou dál. :/
A jsem ráda, že nejsem jediná :D A díky za komentář! :3

3 Awesome sestra Awesome sestra | Web | 19. července 2015 v 20:43 | Reagovat

Už jsi skoro měsíc nepřidala článek. Heh.

4 Awesome kamaradka Awesome kamaradka | 21. července 2015 v 22:40 | Reagovat

[3]: Presne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama